5 Mayıs 2011 Perşembe

Gelecek birkaç on yılda Türkiye ve Dünya için öngörüler…


Aşağıda yapmış olduğum ufak bir araştırmadaki enteresan ve güncel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sayede önümüzdeki birkaç 10 yılda Türkiyenin ve dünyanın gidişatı hakında bazı bilgilere ulaşmış olacağız.


* 2015 yılında saatte 32 kişi Şanghay’a, 39 kişi Kinshasa ve Cakarta’ya, 42 kişi Mumbai ve Karaçi’ye, 50 kişi Dhaka’ya ve 58 kişi de Lagos’a göçediyor olacak.
* Bugünden 2030’a kadar tarih boyunca tükettiğimizden daha çok bakır, alüminyum ve çelik tüketeceğiz.
* Çin aklınıza gelecek hemen her şeyde dünyanın en büyük pazarı haline gelmeye oldukça yaklaştı.
* Tüm dünyada 2014 yılı sonunda 6,5 milyar cep telefonu abonesi olacak.
* Estetik cerrahi sektörünün değeri 2020 yılda 200 milyar doları aşacak.
* Küresel bir salgının birçok açıdan nükleer terörizm ve küresel ısınmanın birlikte taşıdığından daha büyük bir tehdit içerdiği görülecek.
* Takas yeniden canlanacak. Uganda ve Gana gibi ülkelerde, birçokları için kontörler insanların mal ve emek alım satımında kullandığı alternatif para birimine dönüştü bile.
* Daha varlıklı ve sağlıklı olan yaşlı nesil gittikçe daha aktif yaşamlar istiyor ve yaşıyor. Öyle ki, yeni sporları deniyor, üçüncü nesil kariyerlere atılıyor ve politik açıdan daha katılımcı bir tutum sergiliyor.
* Toplumun gittikçe daha çok parçalanması ve bazı bölgelerde din ile devlet arasındaki bağlantının daha da gevşemesi, aramızdan daha çok insanın kim olduğunu bulmasına yardım etmesi için Tanrı’ya dönmesine yol açıyor.
* Aşırılığa karşı duyulan tepkinin sonucunda yaşamın basit unsurlarından alınan tatmin, günlük hayattan en iyi şekilde yararlanmaya ve sıradana değer vermeye odaklanıyor. Çoğu kişi sıradana daha çok değer verme çabasına girecek ve bunu yaparken sonuçta sıradanlığı azaltacak.
* Zaman yoksulluğu para yoksulluğu kadar ciddi bir soruna dönüşecek.

Gelecek 10 yılın devi Türkiye

Uluslararası reyting ve araştırma firması Business Monitor International'ın raporuna göre Türkiye artan tüketimi ve yatırımcı ilgisiyle gelecek 10 yılda Avrupa'nın en güçlü ülkesi olacak
Avrupa ülkeleri kurtarma planları ile uğraşırken Türkiye perakende sektörü ile ilgili açıklanan yeni bir raporla daha gelecek 10 yıla damgasını vurdu. 175 ülke ve 22 farklı sektörde analiz, reyting ve sektörel tahmin çalışmaları yapan Business Monitor International'ın yayınladığı rapora göre Türkiye, ekonomisi ile ekonomikkrizin vurduğu Avrupa'nın en güçlü ülkesi olacak. Özellikle yatırımcılara sağlananuygun koşullar ve artan nüfusu ile birlikte Türkiye'nin tüketici piyasasındagelecek 10 yılda en yüksek büyüme potansiyeli olan ülke konumuna geldiği belirtildi.

Karlara vurgu

Raporda dikkat çekilen etmenlerin başında ise yüksek kârlar geliyor. Organik büyümeyi tercih eden 'Türkiye'nin Aldi'si BİM'in 2009'da yüzde 25 büyüyerek 213 milyon liralık net kâra ulaştığı belirtiliyor. Coca Cola İçecek Türkiye'deki satışlarını geçen yıla göre yüzde 10.3 artırırken, geçen yıl net gelirlerini yüzde 36 oranında artırıp 423 milyon lira net gelire ulaşan Anadolu Efes'in satışları ise 3.1 milyar liraya ulaştığı vurgulanıyor.

Dünyanın En Güvenilir Politik Kâhini Geoerge Friedman’dan Gelecek 10 Yıl İçin Öngörüler

*Avrupalılar Türk göçünden korkmaları sebebiyle Türklerin AB`ye girişlerine engel olacaklar.
*Türkiye gelecek 10 yılda kesinlikle daha güçlü olacak ama tek başına hareket etmeye hazır değil.
*Gelecek 10 yılda bölgede etkin olmak için Türkiye ve İran yarışacak ama Türkiye uzun vadede, İran tarafından durdurulamaz. Türkiye ekonomik açıdan çok daha dinamik bir ülke ve bu yüzden daha gelişmiş bir ordu kurabilir.

Geoerge Friedman`ın büyük ilgi gören Gelecek 100 Yıl kitabında önümüzdeki yüzyılda gerçekleşecek olan büyük olayların ve trendlerin nefes kesici bir portresini sunmuştu. Friedman şimdi de kendisini hem medyada hem de akademik ve siyasi çevrelerde öne çıkartan tarih bilgisi ve öngörüsüyle, analizerini önümüzdeki on yıla, tüm dünyanın karşısına çıkacak olan önemli olaylar ve zorluklara odaklıyor.
*Önümüzdeki on yıl büyük bir değişim dönemi olacak.
*Şu anda hayal etmesi zor olsa bile İslam dünyasındaki savaşlar azalacak, biz terörizmle yaşamayı öğreneceğiz, teknoloji ve enerji gerçekleri yepyeni yönlere sapacak.
*Amerika Birleşik Devletleri Makyavelist değerlerle satranç oynarken İran`la uyum sağlamaya başlayacak ve Çin ufukta görünen bir krizle yüzleşmek zorunda kalacak.
*Birleşik Devletler ile İsrail arasındaki ilişkilerde köklü değişiklikler yaşanacak ve ekonomik açıdan dünyayı ekonomik krizlerin pençesine aldığı bir dönemden işgücü kıtlıklarının yaşanacağı bir döneme doğru yol alacağız.
* En önemlisi, bu on yıl içinde Amerikan başkanının temel görevi Birleşik Devletler`in modern dünyada bir imparatorluk halini aldığı gerçeğini kabul edip bu imparatorluğu yönetebilmesi olacak.

Gelecek 10 Yıl`da George Friedman hemen önümüzde uzanan yıllara dair etkileyici öngörülerde bulunuyor. Bu çalışmasıyla Friedman hem önümüzdeki on yılı görebilmemizi hem de daha önce hiç görmediğimiz şekliyle geçmiş yüzyılları anlamamızı sağlıyor. Gelecek 10 Yıl liderlerin özellikle Amerikan başkanının bakış açısından dünya olaylarına yoğunlaşıyor ve gelecekteki çatışmalar ile fırsatları tespit ediyor. Sonuçta ortaya çıkan, seçkin ve bilgili bir kalemden çıkmış, yakın tarihin ilginç bir manzarası.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder